بصیرتی

بصیرت به معنای نگاه دقیق و روشن به امور است و این هدف ماست

بصیرتی

بصیرت به معنای نگاه دقیق و روشن به امور است و این هدف ماست

بصیرت یعنى - آگاهى علمى ، - آگاهى عملى ، همراه با نکته سنجى و درایت و فهم ( عقلانیت و فهم ) . - انسجام و وحدت ملى - دشمن شناسى - بصیرت به تعبیر امیرمؤمنان ، یعنى مشاهده درست و دقیق حوادث ، تفکر و تدبر در آنها و سنجیدن مسائل و حوادث . رهبر فرزانه انقلاب در توضیح دقیق بصیرت مى فرماید : « بصیرت را در دو سطح میتوانیم تعریف کنیم . یک سطح ، سطح اصولى و لایه‌ى زیرین بصیرت است . انسان در انتخاب جهان‌بینى و فهم اساسى مفاهیم توحیدى ، با نگاه توحیدى به جهان طبیعت ، یک بصیرتى پیدا میکند . . . . این ، پایه‌ى اساسى معرفت است پایه‌ى اساسى بصیرت است . این بصیرت خیلى چیز لازمى است این را باید ما در خودمان تأمین کنیم . بصیرت در حقیقت زمینه‌ى همه‌ى تلاشها و مبارزات انسانى در جامعه است . این یک سطح بصیرت . بجز این سطح وسیع بصیرت و لایه‌ى عمیق بصیرت ، در حوادث گوناگون هم ممکن است بصیرت و بى‌بصیرتى عارض انسان شود . انسان باید بصیرت پیدا کند . این بصیرت به چه معناست ؟ یعنى چه بصیرت پیدا کند ؟ چه جورى میشود این بصیرت را پیدا کرد ؟ این بصیرتى که در حوادث لازم است و در روایات و در کلمات امیرالمؤمنین هم روى آن تکیه و تأکید شده ، به معناى این است که انسان در حوادثى که پیرامون او میگذرد و در حوادثى که پیش روى اوست و به او ارتباط پیدا میکند ، تدبر کند سعى کند از حوادث به شکل عامیانه و سطحى عبور نکند به تعبیر امیرالمؤمنین ، اعتبار کند : « رحم اللَّه امرء تفکّر فاعتبر » فکر کند و بر اساس این فکر ، اعتبار کند . یعنى با تدبر مسائل را بسنجد - « و اعتبر فأبصر » - با این سنجش ، بصیرت پیدا کند . حوادث را درست نگاه کردن ، درست سنجیدن ، در آنها تدبر کردن ، در انسان بصیرت ایجاد میکند یعنى بینائى ایجاد میکند و انسان چشمش به حقیقت باز میشود . امیرالمؤمنین ( علیه الصّلاه و السّلام ) در جاى دیگر میفرماید : « فانّما البصیر من سمع فتفکّر و نظر فأبصر » . . . » ( سخنان مقام معظم رهبرى در جمع دانشجویان استان قم 1389 )

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
نویسندگان
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

از این به بعد اردوی راهیان نور را در «فردو» برگزار می‌کنیم!

ehsan mollaei | يكشنبه, ۳۰ فروردين ۱۳۹۴، ۰۱:۰۵ ق.ظ

فریدون عباسی در یزد

ریدون عباسی، رئیس سابق انرژی اتمی ایران در همایش «دورنمای هسته‌ای ایران» که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه یزد در سالن آمفی تئا‌تر این دانشگاه برگزار شد، گفت: در بحث هسته‌ای عده ای معتقد به ضرر آن به زندگی مردم بودند که آن نیز مقدمه‌ای برای تقابل آرا بود و در سال ۸۳ به دلیل افراط و تفریط‌های آن زمان، من نیز بدان اعتقاد داشتم و در سخنرانی‌های خود نیز آن را بیان کردم.

 

وی افزود: حضرت امام در ابتدا، جنگ را با وجود ریختن خون جوانان رحمت خواندند که ما با بزرگ‌تر شدن و افزایش آگاهی‌های فراوان، دلیل و عمق ان را فهمیدیم.

 

رئیس سابق انرژی اتمی ایران همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: کارهای بزرگ و حجیم افراد را متخصص تربیت می‌کند و همچنین عرصه را برای افراد توانا فراهم می‌کند؛ پروژه‌های محوری در کشور ما نیز این شرایط را در خود دارد و می‌تواند راه را برای افراد هموار کرده و زمینه را برای عرض اندام آن‌ها فراهم نماید.

 

عباسی تصریح کرد: ما در چند موضوع خاص سمت گیری داریم که صنعت هوایی، موشکی و فضایی از جمله این موارد است و در این راستا هزینه‌های متعددی دادیم و قرار نیست که هیچگاه آن را کنار بگذاریم.

 

وی افزود: صنعت هسته‌ای از این قبیل پروژه‌های محوری است که بیش از ۹۵ درصد آن غیر هسته‌ای است؛ که اگر این‌ها رشد نمی‌کردند ما حرفی برای گفتن نداشتیم.

 

رئیس سابق انرژی اتمی ایران گفت: ما اکنون در چرخه سوخت جز معدود کشور‌ها هستیم که کامل چرخه سوخت را انجام می‌دهیم و با توجه به مراحل مختلف آن توانسته‌ایم چرخه ان را به خوبی انجام دهیم.

 

عباسی با اشاره به اهمیت سانتریفیوژ بیان کرد: سانتریفیوژ، ماشینی است که تبلور رشد فناوری و بالابردن قدرت اندازه گیری را نشان می‌دهد و ان نیز نشان از پیشرفت کشور ما دارد و ما معتقدیم که این ماشین ها هیچ دشمنی با مردم ندارد.

 

وی افزود: ما در هشت سال دفاع مقدس خود را تقویت کردیم و نتیجه آن نیز ثبات سیاسی کشور بود و تا امروز نیز با وجود تثبیت سرزمینی و تثبیت سیاسی در انتخابات‌های متعدد، سعی بر تثبیت علمی و فناوری کشور داریم.

 

رئیس سابق انرژی اتمی ایران تصریح کرد: کاهش خروج ژن هوشمند از کشور و پیشرفت‌های علمی و فناوری در زمینه‌های مختلف از جمله دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور است، اما برخی آن‌ها را نمی‌بینند و سعی دارند این پیشرفت‌ها را با یک لیوان آب مقایسه کند.

 

عباسی بیان کرد: راکتور اراک در شرایطی ساخته شده که ما می‌خواستیم در رابطه با فناوری هسته‌ای، علمی بومی آن را تولید کنیم؛ که خیلی چیز‌ها در این زمینه یادگرفتیم ولی در این راستا دشمنان برای از بین بردن این اطلاعات دست به هر اقدامی زدند.

 

وی افزود: ما به دنبال دنبال راکتور ۴۴۰ مگابات بودیم که با اطلاعات موجود و پایه، راکتور اراک را درست کردیم که این مقدمه‌ای برای بخش فنی مهندسی و تولید کشور در اجرای ساخت ان بود و با هزینه‌ها و تلاش‌های متعدد آن را ایجاد کردیم و دانش هسته‌ای خود را افزایش دادیم که بخش خصوصی ما نیز شجاعت ساخت راکتور را بدست آورد.

 

رئیس سابق انرژی اتمی ایران گفت: هرچند در دوره‌های گذشته هاشمی و خاتمی کارهایی در حد ملایمت‌ها انجام شد اما در دوره احمدی‌نژاد ۸۰ درصد پیشرفت راکتور صورت گرفت و در این راستا نیز ماشین‌های سوخت گذار نیز ساخته شد.

 

عباسی ادامه داد: ما با تکیه بر امکانات و تفکر داخلی پیشرفت‌های متعددی را در راکتور‌ها انجام دادیم ولی امروز گفتند که آن‌ها را بازطراحی کنیم که این نیز ساخته و پرداخته ان‌هاست و این در حالی بود که چند منظوره بودن آن‌ها، حاصل فعالیت‌های گذشته را به ما نشان می‌داد؛ ولی در تلاشند تا آن را تغییر دهند و با گذشت زمان این تغییر ذائقه را داشته باشند.

 

وی بیان کرد: علی رغم تلاش‌های دشمنان در راستای از بین بردن فناوری هسته ای در ایران، ما توانستیم این فناوری را نگهداری نماییم و با برنامه ریزی آن را انجام دهیم ولی آنچه مهم است و در این همه بند‌ها وجود دارد این است که اژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان داور انتخاب شده و این به نوعی نا داوری است، زیرا به صورت کامل در تسلط استکبار است.

 

رئیس سابق انرژی اتمی ایران خاطرنشان کرد: آژانس بایستی شفافیت عملکرد را در هنگام امضای توافق نامه به ما بدهد و توصیه ما این است که تیم مذاکره کننده تکلیف آژانس را بداند و این بسیار مهم خواهد بود.

 

عباسی تصریح کرد: دشمن در مذاکرات گذشته برنامه‌ای برای انتخابات ۹۲ داشت اما انتخابات آرام، این نقشه‌ها را نقش برآب کرد. با گذشت زمان و در دوره ریاست جمهوری جدید با کنار گذاشتن افراد سابق، کسی از ما و جلیلی مشورت نخواست و در توافقنامه ژنو همه چیز را جا گذاشتیم، در حالی که چیزی بدست نیاوردیم و با مخالفان نیز برخوردهای نامناسب شد.

 

وی افزود: من ۳۰ سال در صنعت هسته‌ای فعالیت‌های متعددی داشتم اما مسئولین کنونی از من و افرادی همچون من به عنوان مسئولین سابق، هیچ نظر و مشورتی نگرفتند.

 

رئیس سابق انرژی اتمی ایران خاطرنشان کرد: ما باید از دشمن درس بگیریم زیرا افرادی همچون ابوطالبی را به امریکا راه ندادند. باید بدانیم که در کشور چقدر روی آدم‌هایی که توسط دشمنان ضربه می بینند و تحریمشان می‌کنند، حساب می کنیم و آیا مانند ان‌ها عمل می‌کنیم.

 

وی ادامه داد: امروز که به راهیان نور جبهه جنوب می‌رویم، از این به بعد نیز برای راهیان نور به فردو هم خواهیم رفت.

 

رئیس سابق انرژی اتمی ایران بیان کرد: آقایان امروز خط را عوض کردند، در حالی که در راه ماندند، زیرا ارزش سرمایه‌های انسانی کشور را نمی‌دانند و من اکنون نیز به ان‌ها کمک نمی‌کنم، ولی اگر بزرگتری از من بخواهد حتما کمک خواهم کرد.

 

عباسی خاطرنشان کرد: تمام اشکالات ما در آژانس برای قبل از دوران احمدی‌نژاد بود و من معتقدم که احمدی‌نژاد با وجود نقدهای فراوان، در این بخش پاک بود.

 

وی افزود: ما در دوره‌های مختلف دیدگاه اعتقادی و دیدگاه سیاسی غرب را در هم آمیختیم که این‌ها محصول صدور تفکر انقلاب اسلامی بود.

 

رئیس سابق انرژی اتمی ایران بیان کرد: عده‌ای کدخدایی غرب را پذیرفته‌اند و در ان دیدگاه عمل می‌کنند که این‌ها بعدا واقعیت‌ها را خواهند فهمید. در این راستا نیز ما معتقدیم که قدرت جهانی هستیم.

 

عباسی خاطرنشان کرد: ما نباید موضوعات راهبردی را بر خلاف مصلحت نظام انجام دهیم، بلکه در هر دولتی مسئولین بایستی ان را موضوع ملی دانسته و براساس موضوع راهبردی عمل کنند. در این راستا نیز اگر روحانی از شعارهای خود خارج شود، مطمئنا مردم به کس دیگری در آینده رای خواهند داد.

 

وی تصریح کرد: ما باید در صنعت هسته‌ای با موضع قدرت عمل کنیم و برای اداره کشور نیز به داخل نگاه نموده و به جوانان توجه کنیم و در این راستا نیز دولت باید با مردم همزبانی داشته باشند و مردم نیز دولت را به خوبی انتخاب کنند.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی